ER

                              turystyka motocyklowa, podróże, relacje, zdjęcia, porady 



                                                                           powrót

przy winkumale enduro w wykonaniu Wyatta :)zachod w bieszczadach bieszczadzki szlakBilly na szlaku


8-21 wrzesień 2003 r. Rafał B (CZ175 Sport), Paweł G (MZ TS 250) Bieszczady, Słowacja, Ukraina

Wyjeżdżamy wieczorem. Chcemy rano być już w górach. Noc gwieździsta, chłodna. Jedziemy wolno. Po bokach wielkie, ciemne drzewa, przed nami księżyc i lśniąca srebrzyście w jego świetle droga. Ruchu prawie nie ma. Widać tylko reflektor w lusterku lub czerwone światełko przed sobą. Silnik pracuje równo, na niskich obrotach. Zatrzymujemy się co jakiś czas by zatankować, ogrzać się, zrobić herbatę do termosu, spojrzeć w mapę. Kierujemy się na Rzeszów, Lesko. Sporo jeszcze nam zostało ale noc długa. Nad ranem znajdujemy ustronne miejsce w lesie, rozkładamy śpiwory i pod chmurką ucinamy sobie kilkugodzinną drzemkę. Jedziemy wzdłuż Jeziora Solińskiego. Zatrzymujemy się na noc w Polańczyku. Zostawiamy bagaże w chacie i jeździmy po okolicy fundując sobie małe enduro. Opijamy szczęśliwy dojazd piwem za złotówkę. Śpi się doskonale.

Komanczaw koncu w UAblisko...na granicyw parku

Jedziemy do Wołosatego i dalej (zakaz ruchu) aż do końca pod sam słupek graniczny. Miła niespodzianka. Tam, na końcu Polski spotykamy Pawła na Yamaszce. Znamy się ze spotkania podróżników motocyklowych tzw. „Baranka”. W Wetlinie jemy obiadek w kultowym barze „Smak”. Na jednej z nielicznych stacji obsługę stanowi kobieta. Lejemy do pełna i dalej w drogę. Jedziemy przez Barwinek na Słowację, która wita nas deszczem. Nie możemy znaleźć campingu zaznaczonego na mapie. Jest zimno, ciemno, nieprzyjemnie i spać się chce. W końcu zjeżdżamy do położonych kilkadziesiąt metrów od drogi zabudowań. Psy szczekają, brama zamknięta. Wyłania się jakaś sylwetka. Pytamy o możliwość noclegu. Młody Słowak zaprasza do środka. Najpierw chowa psy. Wchodzimy. Zaprowadza nas do pokoju, wkręca żarówkę, zaprasza do baru. Oprócz obsługi (w tym jednego wielkiego bramkarza) jesteśmy sami. Klub wielki i nieźle urządzony. Nie mamy zbyt wiele pieniędzy. Dziękujemy, mówimy że mamy swoje jedzenie. Nalegają jednak, żeby zjeść coś na ciepło. Serwują nam pyszny obiad za grosze. Podejrzana wydaje się być ich nadmierna uprzejmość. Rano jednak wstajemy cali i zdrowi a na dodatek z motocyklami. Chyba to nowe miejsce: „BIKERS FRIENDLY”. 

czyz nie zapierajacy ??ptactwo Wyatt z kotemlekka stluczka :)piekne miasto na Ukrainie

Kierujemy się w deszczu na przejście z Ukrainą. Przekroczenie granicy zajmuje nam około dwóch godzin. Wypełniamy jakieś formularze, deklaracje. Sprawdzają nam bagaże, pytają czy nie mamy narkotyków, broni itp. Pytają o cel podróży. To jest chyba podstawowe i najczęściej zadawane pytanie milicji i straży granicznej więc warto mieć jakąś konkretną odpowiedź. Żądają wizę i inne pierdoły bezpodstawnie. Oczywiście wymyślają takie rzeczy, których nie posiadamy. W zamian oczekują dolarów. Jesteśmy twardzi. Nie dajemy ani centa. W końcu widzą, że nic z nas nie wycisną i puszczają. Za przejściem wymieniamy baxy na hrywny. Przelicznik: 5.17hr=1$.

oto i my nad solinaBilly i Wyatt na granicy Wyatt tankujepiknik na polu ziemniaczanymzaladunek

 

Użhorod - niewielkie miasto. Kolejny raz widzimy, że warto omijać większe miejscowości bokiem. Ruch jak w Rzymie. Wielkie tankowanie. Litr paliwa 80okt. kosztuje 1.30zł ! Przy wyjeździe ze stacji odkryta studzienka, niczym nie zabezpieczona. Na jednej z wsi zatrzymujemy się w przydrożnym barze. A co tam, nie będziemy sobie żałować. Jemy barszczyk ukraiński i pierożki. Pytamy się Ukraińców ze stolika obok gdzie by radzili pojechać, co zobaczyć. Pokazują nam na mapie, tłumaczą, opowiadają. Już wiemy, że dzisiaj pojedziemy do Poljany. Wybieramy opcję „lekki offroad” i drogą nie jak stół podążamy do celu. O to nam chodziło. Jechać wolno, spokojnie, coś widzieć. Widzieć jak tu naprawdę ludzie żyją a nie gnać zostawiając wszystkich i wszystko z tyłu. A tu po drodze jakieś krówki na środku, a to gęsi, a to znowu dzieciaki doradzające jakie z tych tańszych winko jest najlepsze, a to dziurka większa i kontrola czy bagaż jeszcze wisi. Bardzo fajnie się jedzie, wreszcie schnie na wietrze. W Poljanie pytamy starsze kobitki stojące przy drodze o jakiś nocleg, możliwość rozbicia namiotu. Strzał w dziesiątkę. Zostawiamy motorki i idziemy pić mineralnyje wody. Duży ruch we wsi. Największe wrażenie robią na nas stare autobusy i ciężarówki. Większość jeździ na postojówkach albo w ogóle bez świateł.

pytanie o droge  w pijalni wod w PoljancePoljanka - typowy woz na ukrainskiej drodzepiknikto nasi gospodarze

Gospodarze częstują nas zupką, pijemy winko, rozkładamy na podłodze mokre rzeczy. Starszy pan, który tu mieszka okazuje się, że jeździł kiedyś dużo motorkiem, po całej Ukrainie, do Rosji i Polski. Spał gdzie popadło, w stogu siana, w lesie. Swój człowiek. Na drugi dzień wyjeżdżamy w strugach deszczu. Na dodatek spada mi łańcuch. Szczęście, że w całości i jego założenie zajmuje niewiele czasu. Tym razem jedziemy główną trasą by poczuć różnicę. Malownicze „pieriewały”. Zatrzymujemy się podziwiać widoki. Silniczki chodzą bardzo dobrze na 80-tce. Zapach z rury jest nieco inny niż w Polsce. Na drogowym posterunku milicji nie mamy żadnych problemów. W Truskawcu dużo ekskluzywnych sanatoriów, hotel z basenem. To nie miejsce dla nas. Trzeba się rozejrzeć za jakimś miejscem na nocleg. Znowu zjeżdżamy na gorsze drogi. Na wioskach spotykamy ridersów na ruskach bez kasku ale niewielu. Przy przydrożnym krzyżu zagadujemy starszą panią. Pytamy o możliwość noclegu. Woła koleżankę, która początkowo boi się wziąć nas do siebie ale daje się przekonać, że dobrzy z nas ludzie i niegroźni. Tu gościna jest pierwszorzędna. Jemy, pijemy, gadamy. Motocykle stoją w garażu obok Moskwicza i starej, zdezelowanej Cezety. Ludzie bardzo gościnni. Śpimy na łóżku. Oj, szybko się zasnęło.  

i znow w Polsce  nasz noclegpomniki socjalizmuchata w bieszczadachkamienie bieszczadzkie

Nie ma jak zacząć dobrze poranek. Nieco skacowani do śniadanka pijemy kilka pięćdziesiątek samogonu. Mocne i dobre. Już chyba dzisiaj stąd nie wyjedziemy. Jedziemy z gospodarzami, ich synem, sąsiadem, sąsiadką pięćdziesięcioletnią Wołgą. Pojemność 2400 więc 7 osób i bagaż nie jest dla niej wyzwaniem. Ukraińcy jeżdżą do nas na jabłka a my do nich na ziemniaki. Bulwy obrodziły. Zbieramy je do wiklinowych koszy a później przesypujemy do worków. Do konika należy ich wykopanie. W przerwach posiłek z ciepłą przekąską, rybką i czymś do niej. Pracując rozmawiamy, słuchamy, poznajemy ich życie. Jesteśmy traktowani jak członkowie rodziny. Wieczorkiem robimy z gospodarzem mały maraton po miejscowych barach. Piwko, makrela, wódeczka. Jura - syn gospodarza robi nam wycieczkę wspomnianą Wołgą po okolicy. Zasypiamy twardo. Nie przeszkadza nam włączony głośno telewizor nastawiony na polską stację. Wcześnie rano wyjeżdżamy po drodze odwożąc gospodarza na pole. Miejscami bardzo zimno, zaszroniona trawa, mgiełki, pastwiska i pasące się na nich konie. Kupujemy za ostatnie hrywny paliwo, jedzenie na drogę i wódke spod lady. Na granicy Ukraińcy chcą od nas wyłudzić dolce ale nie ma szans. Śmieszne.

slowacjanad rzeka staw na Ukrainiespotkanie 3-stopnia pani ktora tankuje motocykl

Wyjeżdżamy z kraju a oni wyskoczyli z podatkiem drogowym. Jeden z nich bawi się kluczykiem od mojej CZ. Trzeba jednak zachować spokój. Mówimy, że nie zapłacimy bo nie ma takiego podatku a zresztą nie mamy kasy. „Co teraz będzie?” -pyta jeden z nich. „ Nie wiem. Możecie nas trzymać i tak nic nie damy bo nie mamy”- pada odpowiedź. Jedziemy dalej. Wschodnie przejścia mają to do siebie, że traci się na nich sporo czasu, poczwórne kontrole, papierki, pytania, łapóweczki. Można jednak przejechać nie płacąc nic (jak my). Atutem dla nas były stare, niepozorne maszyny i skromny budżet. „To dojechało?”, „tak daleko?” - padały pytania. 

 

ukrainska wies w robocie  chwila relaksacjiw drodze.jpgprzy woldze

 

Wschód jest piękny i ciekawy. Warto tam pojechać na dłużej. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nic złego nas nie spotkało. Wszędzie są normalni i idioci. Stosunek do Polaków bardzo dobry. Ludzie życzliwi i gościnni. Warto jednak wspomnieć, że ogólnie Polacy są bogatsi od Ukraińców (przynajmniej w tej części co byliśmy), bardziej zautomatyzowani ale nie powinno się tego pokazywać, szpanować, rozrzucać pieniędzmi, rzucać w oczy itp. To są naprawdę fajni ludzie i gościnni ale nie dla frajerów, nowobogackich turystów na nowiutkich japońcach. Gdy zlejemy się bardziej z tłem tym lepiej. Ludzie będą bardziej otwarci... 

Wyatt w akcjinaciag kola mile spotkanie z dziecmi na Ukranieget your motor running...dzikie i puste

Zostało nam jeszcze 500 km przez Polskę. Wybieramy trasę przez ciekawsze miejscowości: Łańcut, Leżajsk, Sandomierz. Jest niedziela i spory ruch motocyklistów. Znowu zastała nas noc ale jedziemy do końca.  

znow te dziecioki :)wspaniale bieszczadzkie highwayeza koparka tym razem za ciezarowamuuuuuuuuuu !!

 

 

Jeszcze tam wrócim. /Billy & Wyatt  

 

 

                                                                                                                                                                       powrót